epiretinal membran hastalığı tedavisi

Epiretinal Membran (Macular pucker, Görme merkezinde zar oluşumu)
Görme fonksiyonunun en kuvvetli olduğu bölge gözün retina tabakasındaki makula bölgesi ve onun da merkezi sarı nokta (fovea) dır. Fovea bölgesi, ya da halk arasındaki tabiriyle “sarı nokta”, retina tabakasının merkezi görme ve ayrıntılı görmeden sorumlu en önemli bölgesidir.
Epiretinal membran, makulanın tam üzerinde oluşan bir zardır. Oluşan bu zar, altındaki makula bölgesinde çekintilere neden olur ve normalde pürüzsüz bir yüzeye sahip olan makulada kırışıklığa yol açar.

Neden görme merkezimizde zar oluşur?
Epiretinal membranın en sık sebebi, yaşla birlikte göziçi sıvısında meydana gelen değişikliklerdir. Vitreus denilen göz içi sıvısı büzüşerek makulada çekinti ve kırışıklık yapar Ayrıca diyabet, damar tıkanıklıkları, laser fotokoagülasyon sonrası, enflamatuar hastalıklar, tümörler, retina dekolmanı ve göz travması gibi durumlarla beraber de görülebilir. 

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Epiretinal membran gelişen hastalarda görmede azalma, çarpık ve yamuk görme, cisimleri kırık görme, okumada güçlük, çift görme ve merkezi görme kaybı başlıca şikayetlerdir. 
Hangi tetkikleri yaparız?
Fundus florosein anjiyografisi (FFA) ve Optik koherens tomografi (OCT) teşhis konulması ve tedavinin planlanması için yeterlidir.

Tedavi
Bulanık görme ya da eğri görme gibi görme şikayetlerine yol açmayan retina önü zarlar takip edilir. Epiretinal membranın ilaçla tedavisi mümkün değildir, vitrektomi ve membran soyulması ameliyatı uygulanır. Epiretinal membran ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Vitrektomi ameliyatında vitreus sıvısı temizlenir, makula bölgesinde yer alan ve çekintilere yol açan zarlar soyulur. Epiretinal membran cerrahisi genellikle yüz güldürücü bir ameliyattır. Görme oranında artış 6 ay ile 1 yıl arasında devam eder.

Epiretinal membran cerrahisinde kırışıklığa neden olan zar temizlenir.

Bağlantılar

Bize Yazın bilgi@adanaretina.com 0322 457 77 88 0533 527 28 27
RandevuRandevu AlınRandevu Almak için Tıklayın