makula deliği hastalığı tedavisi

 

MAKULA DELİĞİ (MACULAR HOLE)

 

Makula deliği, görme merkezinin tam ortasında oluşan delinmedir. Genellikle 50 yaşından sonra görülür; hastalık sıklıkla kadınları tutar.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

 

Makula deliği gelişen hastalarda, görme merkezinde siyah bir leke oluşur ve görmeyi oldukça etkiler. Kişilerin yüzlerini seçme, gazete okuma gibi ayrıntılı görme işlevleri oldukça etkilenir. Diğer retina bölgeleri normal olduğu için çevresel görme bundan etkilenmez. 

 

Neden görme merkezimizde delik oluşur? 

Makula deliğine yol açan sebepler tam olarak bilinmese de, gözün yaşla birlikte yaşadığı birtakım değişiklikler rol oynamaktadır. Vitreus denilen göz içi sıvısı zamanla büzüşerek görme merkezine bir çekinti kuvveti uygular ve bu bölgede delik oluşturur. Makula deliğinin en sık sebebi idiyopatik denilen ve hiçbir nedene bağlı olmadan kendiliğinden ortaya çıkan durumdur. Yaşın bunda etkisi vardır. Bunun dışında göze alınan travmalar , göz içi iltihaplanması, retina dekolmanı da makula deliğine sebep olabilir. 

Eğer bir gözde kendiliğinden makula deliği oluşmuşsa, diğer gözde de görülme olasılığı sağlıklı bireylerden yüksektir. 

Hangi tetkikleri yaparız?

Fundus Floresein Anjiografisi (FFA) yöntemiyle lezyonun boyutunu tespit edilir. 

Ayrıca optik koherens topmografi (OCT) ile retinanın bilgisayarlı görüntüleri alınarak inceleme yapılır.

 

Makula deliği nasıl tedavi edilir?

Tek tedavi yöntemi cerrahidir, vitrektomi ameliyatı uygulanır. Vitrektomi ameliyatında vitreus sıvısı temizlenir, makula bölgesinde yer alan ve çekintilere yol açan ince zarlar soyulur, ardından göz içine havaya benzer bir gaz enjekte edilir. Ameliyat sonrasında göz içinde yer alan gaz nedeniyle hastanın görmesi birkaç hafta boyunca düşük olacaktır. Gaz kendiliğinden gözden çekilip göz sıvısı bunun yerini aldıkça, hastanın görmesi de düzelir. Ameliyatın başarı oranı, yani makula deliğinin kapanma olasılığı %80-90 civarındadır. Ancak iyileşmenin sağlanması için aylar gerekebilir. Ancak travma olgularında, uzun süreli deliklerde, geniş çaplı deliklerde bu başarı oranı düşer. Makula deliği ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Makula deliğinin kapanma şansını artırmak için, ameliyattan sonra hastalara birkaç gün boyunca yüzü koyun pozisyonda yatış uygulanır. 

Cerrahinin tek sorunu katarakt gelişimi riskidir. 

Göz içinde gaz olduğu sürece hastanın yüksek irtifalara çıkması ve uçağa binmesi yasaktır.

Bağlantılar

Bize Yazın bilgi@adanaretina.com 0322 457 77 88 0533 527 28 27
RandevuRandevu AlınRandevu Almak için Tıklayın