katarakt ameliyatı ve tedavisi

 

Katarakt nedir?

Sağlıklı bir gözde lens saydamdır, ışınların doğrudan retinaya ulaşmasını sağlar. Keskin ve net bir görüntü oluşturur. Katarakt, lensin görmeyi engelleyecek şekilde opaklaşması ya da sislenmesidir.
Daha çok ışının göz içine girmesi engellendiği için bu durum görmede azalmaya neden olur. Sanki kirli bir camdan dışarıya bakar gibi objelerin netliği ve renkleri net seçilemez.
%90 yaşa bağlı olarak ortaya çıkar. Daha az görülmekle birlikte, travma, diabet gibi bazı sistemik hastalıklar, üveit gibi göz rahatsızlıkları, kortizon gibi bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak ikincil katarakt gözlenebilmektedir.
Hamilelikte anne adayının geçirdiği kızamıkçık veya antiviral gibi ilaçlar ve buna benzer nedenlerden dolayı doğumsal olarak bebeklerde de konjenital katarakt olabilir.
Kataraktın belirtileri nelerdir?
Görmede yavaş yavaş azalma, şekilsiz ve bulanık görme
Akşamları görmede zorluk yaşanması
Renklerin soluklaşması ve sararması
Işığa hassasiyet, kamaşma, parlak ışıkların etrafında hare
Çift görme
Okuma zorluğu
Kontakt lens veya gözlük numaralarının sıkça değişmesi
Sonradan ortaya çıkan miyopi
Derinlik hissinin kaybı
Göz yorgunluğu ve baş ağrısı
Kataraktın tedavisi nasıl yapılır?
Katarakt'ın tek tedavi yöntemi cerrahidir. İlaçla tedavisi yoktur. Hastanın görmesi kendine yetmediği ve katarakt tanısı konulduğu andan itibaren cerrahi için karar alınabilir. Katarakt'ın olgunlaşıp sertleşmesini beklemek doğru bir karar değildir. Çünkü sertleşmiş ve olgunlaşmış kataraktların ameliyatları diğerlerine oranla daha zor, iyileşme süreleri daha geç olabilmektedir.
Modern tekniklerin gelişimi ile günümüzde katarakt ameliyatı iğnesiz, narkozsuz ve hastanede yatmadan yapılabilmektedir. Ameliyatla saydamlığını yitirmiş merceğiniz alınmakta ve numarası hesaplanmış yapay göz içi lensi (IOL) konmaktadır.
FAKO Yöntemi

Bugün için kullanılan geçerli ve sonuçları en başarılı yöntemdir. En büyük avantajı çok kısa bir sürede uygulanabilmesi ve göze çok büyük kesi yapılmadan çalışılabilmesidir. Ameliyat sonrası görme gücü çok hızlı geri kazanılır ve ameliyat özel mercekler kullanılarak dikişsiz olarak yapılır.
Katarakt operasyonundan sonra ikinci defa katarakt gelişebilir mi?
Mevcut kataraktlı lensiniz tamamen göz içinden alındığı için ikinci defa katarakt gelişimi kesinlikle söz konusu değildir. Katarakt operasyonu sırasında kataraktlı lens alındıktan sonra ince bir zar içine mercek yerleştirilir. İşte bu ince zar tabakası operasyon sonrası dönemde kalınlaşabilir. Bu durum operasyonun gidişi ile ya da operasyon sırasında meydana gelen komplikasyon ile ilişkili değildir. Merceğin yerinde durmasını sağlayan zarın beyazlaşması yapısal olarak her gözde meydana gelebilir ancak genç yaş grubu, diyabeti olan hastalar bu zarın beyazlaşması açısından daha duyarlıdır. Böyle bir durumda tedavi ameliyat değildir. Saniyeler içerisinde biten lazer (YAG lazer ) uygulaması ile tamamen tedavi edilebilir.

Bağlantılar

Bize Yazın bilgi@adanaretina.com 0322 457 77 88 0533 527 28 27
RandevuRandevu AlınRandevu Almak için Tıklayın