VİTREOLİZİS  İŞLEMİ NEDİR?

“Uçuşan cisimciklerin lazer tedavisi” olarakta bilinen vitreolizis; görsel rahatsızlığa neden olan uçuşan cisimcikleri yok eden ağrısız, girişimsel olmayan bir tedavi şeklidir. Vitreolizisin amacı fonksiyonel iyileşme sağlamaktır. Uçuşan cisimciklerin engellemesi olmadan normal günlük yaşantınıza dönmenizi sağlar.

 

VİTREOLİZİS NASIL ÇALIŞIR ?

Vitreolizis; vitreus(göz içi sıvısı) opasitelerini buharlaştıran ve vitreusliflerini kesen nanosaniye lazer ışık atımlarını içeren bir uygulamadır. Bu işlem sırasında uçuşan cimciklerin kollajen ve hyaluronin molekülleri gaza dönüşür. En son sonuç olarak uçuşan cimcikler ya tamamen kaybolur ya da daha fazla görüşünüze engel olmayacak şekilde küçülürler.

İŞLEM SIRASINDA NELER OLUYOR ?

Vitreolizis bir ayaktan tedavi prosedürüdür, hastane de kalmanızı gerektirmez. İşlemden hemen önce göz doktorunuz anesteziyi sağlamak için damlalar uygulatacaktır. Gözünüze lazer tedavisi için uygun bir lens yerleştirilecek ve işlem uygulanacaktır.

Tedavi sırasında uçuşan cisimciklerin küçük gaz baloncuklarına buharlaştığını işaret eden küçük koyu benekler veya gölgeler gözlemleyeceksiniz. Bu gaz baloncukları hızlıca çözünür ve vitreus içine emilir.

Tedavi bitiminde göz doktorunuz size uygun damlaları önerecektir.  Uygulamada her bir tedavi seansı tipik olarak 15-20 dakika arası sürebilir. İyi bir sonuç elde edebilmek için çoğu hastada 2 seansa ihtiyaç duyulur, bu bazen 3 seansta olabilir.

TEDAVİDEN SONRA SİZİ NE BEKLEMEKTEDİR?

Tedavinin hemen ardından görüş alanınızın hemen alt kısmında küçük koyu benekler görebilirsiniz, fakat bu küçük gaz baloncukları hızlıca kaybolacaktır. Bazı hastalar tedaviyi takiben gözde hafif bir rahatsızlık hissi, kızarıklık veya geçici bulanık görme tarif edebilirler.

KOMPLİKASYONLAR VE YAN ETKİLER

Vitreolizis ile birlikte bildirilen yan etki ve komplikasyonlar çok nadirdir. Yan etkiler katarakt ve geçici ani göz içi basıncı yükselmesini içerebilir.

VİTROLİZİSTEN KİMLER FAYDA GÖRÜR?

Vitreolizis tedavisine uygun olup olmadığınız belirlemek için bir göz muayenesi gerekmektedir.

·         Yaş: Retinaya 1-2 mm yakınlıkta yerleşmiş olan mikroskopik boyuttaki uçuşan cisimciği olan45 yaş altı genç hastaların çoğu vitreolizis tedavisi için uygun aday değildirler.

·         Semptomların başlaması: Eğer uçuşan cisimcik belirtileriniz çok hızlı geliştiyse arka vitreusdekolmanı ile birlikte olabileceği için vitreolizis ile tedavi edilebilir.

·         Uçuşan cisimciklerin özellikleri: Retinadan uzak yerleşimli yumuşak sınırlı büyük uçuşan cisimcikler vitreolizis tedavisine ideal uygunluktadırlar.

DEJENERATİF VİTREUS SENDROMU NEDİR?

Vitreus sıvısı gözün ana boşluğunu dolduran lens ve retina tabakası arasında bulunan berrak jölemsi yapıda bir maddedir.

Genç yaşta vitreus mükemmel derecede şeffaftır. Zamanla göz yaşlandıkça vitreus yapısı bozulmaya formunu kaybetmeye ve sıvılaşmaya başlar. Vitreusun yapısı bozulunca kollajen lifleri kopmaya ve  birbirlerine bağlanarak kümelenmeye ve düğümlenmeye başlar. Retina üzerinde gölgeler yapan ve benekler, iplikler veya örümcek ağları gibi görünen işte bu lifler genellikle “uçuşan cisimcikler” diye anılmaktadır. Uçuşan cisimcikler gözün vitreus sıvısı içinde yüzen küçük döküntü parçacıklarıdır. Bu döküntüler gözün arkasında ışığı algılayan tabaka olan retina üzerinde gölgelere neden olurlar. Eğer uçuşan cisimcikleriniz varsa görme alanınızın önünde gördüğünüz yüzen gölgeler işte budur.

Çoğu olguda gözün yaşlanması ilerledikçe vitreus yapısı retinadan tamamen soyulup ayrılabilir. Bu arka vitreusdekolmanı (AVD) olarak adlandırılır. AVD genellikle uçuşan cisimciklerin sayısında ani artış ile birliktedir. 

VİTREOLİZİS BENİM İÇİN İŞE YARAMAZSA NE OLUR?

Klinik çalışmalar vitreolizis işleminin hastaların çoğunluğunda güvenli ve etkili bir tedavi olduğunu göstermektedir. Eğer uçuşan cisimcikleriniz devam edecek olursa belki göz doktorunuz cerrahi önerebilir.

Tanınıza göre çeşitli cerrahi tipleri vardır. Ameliyathanede uygulanan bu cerrahi sırasında tüm vitreus sıvısı alınır ve yerine dengeli solüsyonlar konulur. Cerrahi 1-2 saat süren bir işlemdir.

 

Bağlantılar

Bize Yazın bilgi@adanaretina.com 0322 457 77 88 0533 527 28 27
RandevuRandevu AlınRandevu Almak için Tıklayın